Vijfhonderd jaar geleden beklom Thomas den Beyaert voor het eerst de trappen van de Grote Toren. Dezelfde trappen die vandaag de dag nog steeds leiden naar de beiaard, al zijn ze in de loop van vijf eeuwen behoorlijk ingesleten.

Thomas was de eerste stadsbeiaardier van Breda. Het carillon telde destijds slechts zeventien klokken en ook het stokkenklavier was waarschijnlijk een stuk eenvoudiger dan het instrument dat er nu staat. Mogelijk speelde hij zelfs buiten, tussen de klokken en in weer en wind.

Over Thomas en veel van de twintig stadsbeiaardiers die na hem kwamen, is niet veel bekend. Zijn achternaam kon in ieder geval nauwelijks toepasselijker zijn: den Beyaert.

Een vak dat generaties verbindt

Na Thomas volgden door de eeuwen heen nog vele stadsbeiaardiers. Het bijzondere vak bleek binnen verschillende families aanstekelijk te werken. Zo komen de namen Zeemans en Van der Steen meerdere keren voor op het grote bord met stadsbeiaardiers dat in de toren hangt. Ook de familie van de huidige stadsbeiaardier is er meermaals op terug te vinden.

In 2026 is het precies 500 jaar geleden dat Breda haar eerste stadsbeiaardier in dienst nam. Het ziet ernaar uit dat de volgende vijf eeuwen met vertrouwen tegemoet kunnen worden gezien. Breda koestert haar immateriële erfgoed, iets wat onlangs opnieuw door het college van burgemeester en wethouders werd bevestigd.

Dit bijzondere jubileum wordt in 2026 samen met de stad gevierd. Met concerten, verhalen en andere activiteiten staat Breda stil bij vijf eeuwen beiaardmuziek en bij de stadsbeiaardiers die de Grote Toren door de jaren heen tot klinken brachten.

Binnenkort volgt meer informatie over het jubileumprogramma.